Čištění nádrží - Průmyslové trysky

MENU
Logo trysky
MENU
Přejít na obsah
Čištění nádrží tryskami
    
Kategorie se připravuje

Rotační a statické trysky pro oplach nádrží a tanků

 Řada trysek na čištění nádrží skoro všech velikostí (i pro pivní sudy) přes procesní nádrže až po obrovské záchytné nádrže dešťové vody a něco mezi tím. Jsou schopny čistit v jakémkoliv prostředí od všech zbytků a nečistot. Dodávají se i hygienické samočistící systémy vhodné pro zpracování potravin, ve farmaceutickém průmyslu a dalších aplikacích vyžadujících čistotu, dodávají se i v provedení ATEX určené k čištění nádrží, jsou schopné zvládnout i tekutiny s velkým obsahem částic (od kalů, odpadních vod, ropy), zvládnou i velmi agresivní prostředí jako jsou kyseliny v nádržích.

Trysky pro čištění se rozdělují do následujících 3 kategorií

     

Statické trysky

Jsou vhodné pro nádrže do průměru 4m, mezi ně patří spirálové trysky, multi tryskové hlavy které jsou osazeny mikrotryskami a obsáhnou úhel 360° , tyto trysky se používají v relativně malých nádržích z důvodu snižující se sílu tlaku proudu trysky na delší vzdálenosti. Používají se pro čištění malých nádrží, oplach středních nádrží, v prostředích kde nejsou povoleny žádné pohyblivé díly. Typ xx je vhodný pro montáž velmi malými otvory.

Mycí hlavice (sprchová)

Jsou ve tvaru duté koule s přesnými otvory z hygienické nerezové oceli 316, je to jednoduché cenově dostupné zařízení bez pohyblivých částí, a proto jsou velmi spolehlivé a vyžadují malou nebo žádnou údržbu. Statické provedení má v sobě otvory, rozsah střiku je 360° vhodné pro malé až střední nádrže do průměru 5m. Vlastní sprchování je má slabý čistící účinek, dokonce i při vyšších tlacích nejsou schopné dosáhnout účinného mechanického čištění. Vyžadují vyšší množství vody. U nádrží s průměrem přes 4 metry nejsou mnoho efektivní. Jsou účinné pro jednoduché opláchnutí, k čištění lehkých zbytků v menších nádržích. Postřik je okamžitý a všesměrový. Používá se v místech kde není bezpečné používat rotační trysky.

  

Rotační trysky

Tyto trysky distribuují tři ploché paprsky kapaliny. Tyto trysky se otáčejí a umývají dokola stěny nádrže. Otočný pohyb je zajištěn pomocí procházející kapaliny, nepotřebují žádný vnější "pohon". Toto provedení je mnohem efektivnější než provedení statických trysek. Tlak vody je soustředěn do 3 trysek namísto do mnoha otvorů statických trysek. Dodávají se i v PTFE provedení pro nádrže s chemicky agresivním prostředím, vhodné pro nádrže o průměru až 5,5m.

Omezení - jsou nákladově efektivní u středně velkých nádrží cca do průměru 5,5m. Zatímco dopad čistícího paprsku kapaliny je větší, stále bude nějakou dobu trvat odstranit silné nánosy (velmi lepkavé nebo spálené nánosy). U rotačních trysek by se měli brát v úvahu i čistící prostředky.

Použití - rotační trysky patří mezi nejvšestrannější způsob čištění nádrží. Mají malou velikost a lze je prostrčit otvorem od průměru 17mm, což znamená že mohou být použity téměr na každou nádrž. U čištění menších nádrží budou mít vždy vyšší účinnost mytí než statické trysky. U větších nádrží představují levnou variantu čištění nebo oplachování ztvrdlých zbytků (bude zapotřebí delšího času).

Čistící rotační hlavy jsou vysoce výkonný a efektivní systém čištění středních až velkých nádrží mezi 2 až 50 metry. Pro nádrže nad 6m je to obvykle jediná schůdná cesta. Jiné systémy budou čistit nádrž pomocí rozpoušťědel příliš dlouho. Používají se pro nádrže od průměru 2m, mohou být i nasazeny v menších nádržích pokud je třeba odstraňovat silné nánosy nečistot.
Pracovní tlak je již od 3 bar, nejvyšší účinosti však dosahují přibližně mezi 6-10 bary. Nejmenší typ potřebuje pro instalaci minimální otvor 125mm.
Vodní paprsek naráží do stěn a vytlačuje veškeré nečistoty mechanickým působením vodního paprsku.
Čističe se otáčí ve dvou osách dodávají se s 2, 4 nebo 8 (na duální hlavě) čistícími tryskami.


Trysky se dodávají v následujících provedeních

  
Úhel rozstřiku:
85 - 360°
Rozsah průtoku:
85 - 500l/min.
vlastnosti:
Osazen 8 tryskami, čas cyklu 6,8 - 19 minut. Atex pro Ex zónu 0 a T6.
Čištění zásobních nádrží
Dosahovaný průměr postřiku pro mytí:
2 - 40m

Tryska

  
Úhel rozstřiku:
360°
Rozsah průtoku:
48,3 - 198l/min.
vlastnosti:
Osazen 4 tryskami, čas cyklu 9,5 - 22 minut. Atex pro Ex zónu 0 a T6.
Mytí nádrží
Dosahovaný průměr postřiku pro mytí:
2 - 17m

Rotační tryska

      
 
 

Rozsah jednotlivých trysek pro oplach nádrží

     
     

   

  
Návrat na obsah